Nácviky s klienty ve službě sociální rehabilitace
Začátek školního roku zahájilo RIC v Lanškrouně také tradičními nácviky s klienty sociální rehabilitace. Předmětem nácviků je rozvoj sociálních a komunikačních dovedností, aktivizace a společné setkávání klientů našeho centra.
Skupinové nácviky sociálních a komunikačních dovedností v Lanškrouně
Rodinné Integrační Centrum v Lanškrouně pořádá od září 2019 praktické nácviky sociálních dovedností. Během setkávání si klienti mohou osvojit praktické dovednosti v oblasti vaření, využívání běžně dostupných prostředků hromadné dopravy, včetně zakoupení jízdních dokladů a další nácviky modelových situací z reálného života.
Tisková konference na téma Homesharing v RIC
Dne 19. 9. 2019 proběhla v sídle organizace Rodinné Integrační Centrum z.s. tisková konference, která informovala přítomná média o pilotním projektu Homesharing. Tiskové konference se jako hosté zúčastnili také zástupci města v čele s primátorem města Pardubic panem Ing. Martinem Charvátem. Všem děkujeme za účast a za podporu projektu, který si to jistě zaslouží.

Zázemí

Sídlo Rodinného Integračního Centra

je na adrese Náměstí Republiky 2686, 532 27 Pardubice.

Budova, ve které sídlí a poskytuje své služby Rodinné Integrační Centrum z.s. (dále RIC), je umístěna v centru města Pardubic v blízkosti ulice třídy Míru.  Jedná se o místo s výbornou dopravní dostupností autobusové i trolejbusové dopravy, s možností parkování osobních automobilů (po zaplacení parkovacího poplatku).

Hlavní vchod do budovy se nachází v ulici Jindřišská. Sídlo organizace je viditelně označeno tabulí po pravé straně nahoře před hlavním vchodem do budovy. Dveře u hlavního vchodu jsou uzamčené. K dispozici je zvonek s názvem organizace, pomocí něhož zaměstnanci RICu zpřístupní návštěvě/klientům vstup do vstupní haly.Sídlo RIC se  nachází ve 3. nadzemním podlaží (resp. 2 patro - výtah) o celkové výměře prostor 260 m². Využít lze schodiště či výtah. Ve 3. nadzemním podlaží (resp. ve 2. patře) vpravo se nacházejí prosklené vstupní dveře (označeny logem, názvem organizace, provozní dobou a kontakty  na pracovníky) opatřeny zvonkem, kterým se přivolá pracovník. Po vstupu do chodby se po pravé straně nachází sanitární část – WC pro klientky - ženy, úklidová místnost a sklad s archivem. Při průchodu směrem do hlavní části prostor se po pravé straně nachází sociální zařízení pro klienty - muže. V chodbě jsou umístěny lavice s věšáky, které slouží na odkládání šatstva a obuvi. Po levé straně chodby se nalézá herna, jejíž součástí je individuální místnost, která slouží jak klientům sociálních služeb, tak i klientům aktivizačních služeb či integračních aktivit. Na konci chodby jsou další prosklené dveře opatřené koulí (uzamknuté), které umožňují vstup do kanceláří pracovníků a dalším místnostem RIC. Hned za dveřmi je uvítací hala s možností využití posezení pro návštěvy a klienty RIC. Z této malé haly je možné vstoupit do kanceláře ředitelky RIC (označeno jmenovkou) a kuchyňky pro pracovníky. Z  haly lze vstoupit do 2 velkých označených kanceláří sociálních pracovníků služeb sociální rehabilitace, raná péče a sociálně aktivizační služby, projektového manažera a ekonoma. Z jedné z této kanceláře pracovníků je možné vstoupit do místnosti, která se využívá jako prostor pro psychologické, psychoterapeutické, nácvikové, komunikační, konzultační činnosti s klienty RIC. Z haly je též možnost vstupu do školící/nácvikové místnosti, která slouží především pro vzdělávání pracovníků a široké veřejnosti, ale i pro potřeby klientů služeb RIC. Tato místnost je vybavena stoly, židlemi, flipchartem, tabulí a dataprojektorem. V rohu místnosti je umístěna tréninková kuchyňka pro klienty RIC, která je využívána také během přednášek, besed a workshopů účastníky vzdělávání. Za školící místností se nachází relaxační snoezelen, samostatné sociální zařízení pro pracovníky RIC se sprchou a umyvadlem.

Prostory sídla RIC jsou řešeny bezbariérově. Kanceláře jsou vybaveny počítači s připojením k internetu, tiskárnami a uzamykatelnými skříněmi.

Prostory v ulici Prodloužená 278, 530 09 Pardubice, budou i nadále využívány pro jednu skupinu mladších dětí v rámci integračního klubu Áčko, muzikoterapii a canisterapii.  

Kontaktní místo Rodinného Integračního Centra

je na adrese Bedřicha Smetany 460, 563 01 Lanškroun.

Kontaktní místo se nachází v budově ZŠ Smetanova Lanškroun. Má samostatný vchod. Místo je viditelně označeno cedulí na budově, vedle vstupních dveří. Vlastníkem budovy je Město Lanškroun. Kontaktní místo disponuje celkovou plochou  81 m².

Vstup do kontaktního místa je po kamenných schodech, na kterých jsou umístěny sklápěcí ližiny, které zajišťují bezbariérový přístup. Na schody navazuje vstupní chodba oddělená zamykatelnými dveřmi. V chodbě je umístěn plynový kotel. Z hlavní chodby se dostaneme na WC pro zaměstnance. Dalšími dveřmi je možné vejít do kanceláře pracovníků. V této kanceláři najdeme čtyři stoly se čtyřmi židlemi, uzamykatelné skříně na administrativu a klientskou dokumentaci, tiskárnu a věšákovou stěnu. S chodbou a kanceláří pracovníků sousedí bezbariérové sociální zařízení, které tvoří dvě WC (1 menší pro děti, jedno WC upravené pro osoby s handicapem - s madly), bezbariérový sprchový kout a umyvadlo. Vlevo od schodiště vcházíme do nácvikové místnosti spojené s nácvikovou kuchyňkou, ve které je kromě kuchyňské linky i mikrovlnná trouba, pracovní plocha, umyvadlo a varná konvice, nechybí zde běžné kuchyňské náčiní. V nácvikové místnosti najdeme deset židliček a dva velké stoly. Tato místnost je oddělená pojízdnými křídly od herny, v níž je umístěna skříň na hračky a didaktické pomůcky, dvě relaxační křesla s konferenčním stolkem a dva pracovní stoly s osmi židličkami. Otevřením pojízdných křídel lze vytvořit jeden velký prostor o celkové  ploše 35,3 m². Na stropě je umístěn hák pro zavěšení relaxačních vaků, křesel. Herna dále sousedí s relaxační místností vybavenou rozkládací pohovkou, která zároveň slouží jako relaxační lůžko. Na zemi jsou položeny relaxační sedací vaky. Zde mohou klienti služeb nejen odpočívat, ale místnost slouží i pro individuální práci s klienty služeb. V neposlední řadě zde probíhají terapeutické aktivity jako psychoterapie, muzikoterapie apod.). Herna i relaxační místnost jsou vybaveny podlahovým topením.