Významné ocenění v kategorii Péče v sociálních službách
Vážíme si toho, že jsme se stali vítězi v kategorii Péče v sociálních službách za inovaci Homesharing pro rodiny s dětmi s PAS v Pardubickém kraji.
NEUROFEEDBACK V RIC
Od ledna jsme začaly poskytovat novou službu Neurofeedback. Více informací naleznete v letáku Neurofeedback ve složce "Dokumenty".
Homesharing míří do celé ČR
V kampani hledáme 150 nových hostitelů, kteří chtějí rodinám pečujícím o dítě s handicapem pomoci nabrat nové síly a dětem objevit nový svět! Více informací naleznete pod záložkou "Homesharing"

Zázemí

Sídlo Rodinného Integračního Centra

je na adrese Náměstí Republiky 2686, 532 27 Pardubice.

Budova, ve které sídlí a poskytuje své služby Rodinné Integrační Centrum z.s. (dále RIC), je umístěna v centru města Pardubic v blízkosti ulice třídy Míru.  Jedná se o místo s výbornou dopravní dostupností autobusové i trolejbusové dopravy, s možností parkování osobních automobilů (po zaplacení parkovacího poplatku).

Hlavní vchod do budovy se nachází v ulici Jindřišská. Sídlo organizace je viditelně označeno tabulí po pravé straně nahoře před hlavním vchodem do budovy. Dveře u hlavního vchodu jsou uzamčené. Organizace má v budově Domu techniky zřízeny tyto prostory:

1.     Sídlo organizace

2.     Suterén organizace

K dispozici jsou zde zvonky s názvem organizace a označením suterénu RIC, který má vlastní zvonek. Pomocí zvonku se návštěva/ klienti ohlásí zaměstnanci RIC, a ten jim umožní vstup do vstupní haly budovy.

1.     Sídlo RIC se  nachází ve 3. nadzemním podlaží (resp. 2 patro - výtah) o celkové výměře prostor 260 m². Využít lze schodiště či výtah. Ve 3. nadzemním podlaží (resp. ve 2. patře) vpravo se nacházejí prosklené vstupní dveře (označeny logem, názvem organizace, provozní dobou a kontakty  na pracovníky) opatřeny zvonkem, kterým se přivolá pracovník. Po vstupu do chodby se po pravé straně nachází sanitární část – WC pro klientky - ženy, úklidová místnost a sklad s archivem. Při průchodu směrem do hlavní části prostor se po pravé straně nachází sociální zařízení pro klienty - muže. V chodbě jsou umístěny lavice s věšáky, které slouží na odkládání šatstva a obuvi. Po levé straně chodby se nalézá herna, jejíž součástí je individuální místnost, která slouží jak klientům sociálních služeb, tak i klientům aktivizačních služeb či integračních aktivit. Na konci chodby jsou další prosklené dveře opatřené koulí (uzamknuté), které umožňují vstup do kanceláří pracovníků a dalším místnostem RIC. Hned za dveřmi je uvítací hala s možností využití posezení pro návštěvy a klienty RIC. Z této malé haly je možné vstoupit do kanceláře ředitelky RIC (označeno jmenovkou) a kuchyňky pro pracovníky. Z  haly lze vstoupit do 2 velkých označených kanceláří sociálních pracovníků služeb sociální rehabilitace, raná péče a sociálně aktivizační služby, administrativního pracovníka, účetní a ekonoma. Z jedné z této kanceláře pracovníků je možné vstoupit do místnosti, která se využívá jako prostor pro psychologické, psychoterapeutické, nácvikové, komunikační, konzultační činnosti s klienty RIC. Z haly je též možnost vstupu do školící/ nácvikové místnosti, která slouží především pro vzdělávání pracovníků a široké veřejnosti, ale i pro potřeby klientů služeb RIC. Tato místnost je vybavena stoly, židlemi, flipchartem, tabulí a dataprojektorem. V rohu místnosti je umístěna tréninková kuchyňka pro klienty RIC, která je využívána také během přednášek, besed a workshopů účastníky vzdělávání. Za školící místností se nachází relaxační místnost - snoezelen, samostatné sociální zařízení pro pracovníky RIC se sprchou a umyvadlem.

2.     Suterén RIC se nachází v 1. podzemním podlaží (resp. -1 patro – výtah) o celkové výměře 115 m2. Využít lze schodiště či výtah. V 1. podzemním podlaží (resp. v patře -1) vpravo se nacházejí vstupní dveře do prostor RIC (označeny logem, názvem organizace provozní dobou a kontakty  na pracovníky). V případě jízdy výtahem je nutné vstoupit do dveří, umístěných po levé straně, kterými je možné dostat se ke vchodovým dveřím do prostoru suterénu RIC. Po vstupu do chodby se po pravé i levé straně nachází dveře s technickými místnostmi budovy Domu techniky (neslouží RIC). Tyto dveře jsou uzamčené. Vstupní chodba do suterénu organizace je vybavena nástěnkami s informacemi o organizaci a kontakty na pracovníky. Následuje šatna, která je vybavena věšáky a skříněmi, zde si mohou návštěvníci/ klienti odložit oděv a obuv. Vestavěné skříně slouží k uschování pomůcek a didaktických hraček (pomůcky pro nácviky, canisterapii, muzikoterapii). Z šatny je možné vstoupit do vstupní haly suterénu. Ta je využívána pro individuální i skupinové psychologické, či psychoterapeutické poradenství, konzultační setkání sociálních pracovníků s klienty, aj. Tato místnost je opatřena nábytkem (křesla, stoly), který je využíván při konzultaci s klienty. Po pravé straně je možné vstoupit do herny/ školicí místnosti, která je vybavena stolkem, židlemi, poličkami, na zemi jsou pak umístěny plastové pojízdné boxy, ve kterých jsou uloženy hračky, didaktické pomůcky, pomůcky na cvičení, drobné hudební nástroje a spotřební materiál určen k tvoření s rodiči a dětmi. Místnost je využívána za účelem integračních a volnočasových aktivit, které RIC vedle sociálních služeb rovněž poskytuje (např. integrační aktivity Áčko, zázemí pro příměstské tábory, aj.). Místnost je využívána také v případě potřeby sociálních pracovníků (např. individuální a skupinové nácviky sociálních a komunikačních dovedností), nebo v případě  vzdělávání pracovníků i široké veřejnosti. Jednotlivé aktivity vždy probíhají izolovaně (rezervace místností pomocí vnitřního kalendáře org.). Ze vstupní haly lze kromě herny vstoupit také do místnosti, která je rozčleněna na kuchyň a na toaletu s umyvadlem, které jsou využívány také během přednášek, besed a workshopů účastníky vzdělávání. Zcela vpravo této místnosti je prostor, kdy je vybudovaná dílna pro nácviky praktických a sociálních dovedností pro klienty RIC. Po levé straně této místnosti jsou umístěny dveře, za kterými se nachází muzikoterapeutická místnost vybavená sedacími vaky, osvětlená stropním LED systémem. Po pravé stěně místnosti jsou na stole a na zemi umístěny muzikoterapeutické nástroje.

Prostory sídla RIC jsou řešeny bezbariérově. Kanceláře jsou vybaveny počítači s připojením k internetu, tiskárnami a uzamykatelnými skříněmi.

 

Kontaktní místo Rodinného Integračního Centra

je na adrese Bedřicha Smetany 460, 563 01 Lanškroun.

Kontaktní místo se nachází v budově ZŠ Smetanova Lanškroun. Má samostatný vchod. Místo je viditelně označeno cedulí na budově, vedle vstupních dveří. Vlastníkem budovy je Město Lanškroun. Kontaktní místo disponuje celkovou plochou  81 m².

Vstup do kontaktního místa je po kamenných schodech, na kterých jsou umístěny sklápěcí ližiny, které zajišťují bezbariérový přístup. Na schody navazuje vstupní chodba oddělená zamykatelnými dveřmi. V chodbě je umístěn plynový kotel. Z hlavní chodby se dostaneme na WC pro zaměstnance. Dalšími dveřmi je možné vejít do kanceláře pracovníků. V této kanceláři najdeme čtyři stoly se čtyřmi židlemi, uzamykatelné skříně na administrativu a klientskou dokumentaci, tiskárnu a věšákovou stěnu. S chodbou a kanceláří pracovníků sousedí bezbariérové sociální zařízení, které tvoří dvě WC (1 menší pro děti, jedno WC upravené pro osoby s handicapem - s madly), bezbariérový sprchový kout a umyvadlo. Vlevo od schodiště vcházíme do nácvikové místnosti spojené s nácvikovou kuchyňkou, ve které je kromě kuchyňské linky i mikrovlnná trouba, pracovní plocha, umyvadlo a varná konvice, nechybí zde běžné kuchyňské náčiní. V nácvikové místnosti najdeme deset židliček a dva velké stoly. Tato místnost je oddělená pojízdnými křídly od herny, v níž je umístěna skříň na hračky a didaktické pomůcky, dvě relaxační křesla s konferenčním stolkem a dva pracovní stoly s osmi židličkami. Otevřením pojízdných křídel lze vytvořit jeden velký prostor o celkové  ploše 35,3 m². Na stropě je umístěn hák pro zavěšení relaxačních vaků, křesel. Herna dále sousedí s relaxační místností vybavenou rozkládací pohovkou, která zároveň slouží jako relaxační lůžko. Na zemi jsou položeny relaxační sedací vaky. Zde mohou klienti služeb nejen odpočívat, ale místnost slouží i pro individuální práci s klienty služeb. V neposlední řadě zde probíhají terapeutické aktivity jako psychoterapie, muzikoterapie apod.). Herna i relaxační místnost jsou vybaveny podlahovým topením.

 

Druhé kontaktní pracoviště Rodinného Integračního Centra v Lanškrouně

Od ledna 2020 má Rodinné Integrační Centrum z.s. další kontaktní místo v Lanškrouně. Nachází se v centru města na adrese Komenského 324, Lanškroun,  je umístěno v budově občanského vybavení, ve kterém jsou další služby jako kadeřnictví, vedení účetnictví apod. Do tohoto místa je vstup společný, vchod využívají i další, zde sídlící, subjekty. Pronajímatelem je společnost DRVALON s. r. o., Na Ležánkách 1860, 530 03 Pardubice.

Prostory Rodinného Integračního Centra z.s. se nachází ve 3 NP budovy a jsou tvořeny kanceláří s číslem dveří 304, která je rozčleněna do dvou samostatných oddělených místností. Společně s kanceláří mohou pracovníci využívat sociální zařízení, sklad a kuchyňku, které jsou k dispozici i subjektům sousedícím na patře. Kanceláře disponují celkovou plochou o velikosti 28 m². Vstup do prostor Rodinného Integračního Centra je po širokých točitých schodech, opatřených zábradlím. Na schody navazuje vstupní chodba, opatřená zamykatelnými dveřmi. Za vstupními dveřmi chodby se pak nachází jednotlivé kanceláře, sociální zařízení (dámské, pánské), sklad, kuchyňka. V první místnosti kanceláře se nachází stůl se čtyřmi židlemi a uzamykatelná skříň na administrativu. V druhé místnosti je uzamykatelná skříň na didaktické a stimulační pomůcky. Obě místnosti jsou od sebe odděleny uzamykatelnými dveřmi. Tyto místnosti jsou určené pro klienty služby Rané péče pro rodiny s dětmi s poruchami autistického spektra, s poruchami komunikace a sociální interakce a pro klienty služby Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi s poruchami autistického spektra. Využívány jsou především v souvislosti s psychologickým poradenstvím, individuálními konzultacemi s klienty služeb, a pro nácviky sociálních a komunikačních dovedností, a to jak individuálních, tak skupinových.