Projekt se zaměřuje na 2 dílčí aktivity, které vnímáme jako nedostatečně pokryté v rámci péče o rodiny s dětmi s PAS na území Pardubického kraje, kde Rodinné Integrační Centrum z.s. (RIC) působí.
První oblastí, která není dosud (celorepublikově) koncepčně řešena je včasná diagnostika PAS u dětí nenavštěvujících předškolní zařízení registrované dle školského zákona č. 561/2004. Sb., ale jinou formu kolektivních zařízení (např. registr. dětskou skupinu dle zákona č. 247/2014 Sb., lesní školky, dětské kluby nebo hlídací koutky). Jedná se o doprovázení rodin dětí takto identifikovaných, edukace pracovníků a pomoc a podpora s připravením vhodných úprav pro možnost setrvání dětí s PAS v kolektivu vrstevníků a prevence sociálního vyloučení. Do této aktivity budou zapojeni rodiče dětí s PAS formou PEER programu.
Druhou oblastí, kterou jako vysoce potřebnou uvádějí sami rodiče dětí s PAS (na základě informací z rodičovských skupin a požadavků uživatelů sociálních služeb) je rozšíření nabídky různých možností odlehčení rodinám s dětmi s PAS. Jedná se o rozšíření neregistrované služby Doprovázení a péče o dítě s PAS, nabídku volnočasových aktivit pro děti s PAS (integrační klub Áčko, příměstské tábory), volnočasové aktivity pro celé rodiny (psychorelaxační pobyty).
Cílovou skupinou jsou rodiny s dětmi s některou z poruch autistického spektra, poruchami komunikace a sociální interakce z Pardubického kraje ve věku 1 – 18 let. PAS se řadí k nejtěžším poruchám vývoje. Některé výzkumy poukazují na fakt, že rodiče dítěte s PAS jsou vystaveni mnohem většímu stresu než rodiče dítěte s prostým mentálním opožděním či trpícího nevyléčitelnou nemocí. Děti s PAS hledají v životě pevný řád, který jim pomáhá se ve světě, kterému často nerozumí, orientovat. Vytvářejí si specifické rituály a v případě jejich drobného porušení zažívají pocity úzkosti. K PAS bývají často přidruženy i různé formy mentálního handicapu, který postiženým dětem orientaci ve světě ještě více ztěžuje a zvýrazňuje obsesivní
chování. Pečující rodiny výrazně přizpůsobují své životy potřebám handicapovaných dětí, obětují své vlastní zájmy a často se svými denními stereotypy i životními názory postupně vzdalují většinové společnosti.
Proto bychom rádi co největšímu počtu rodičů chtěli nabídnout službu „Doprovázení a péče o dítě s PAS“, formou neregistrované služby – obdoba osobní asistence. Rodičům dětí s PAS bychom tak vytvořili alespoň nějaký časový prostor, po který mohou svět rituálů a přesného řádu opustit a být zase sami sebou, vyřídit nutné záležitosti na úřadech nebo obstarat nákupy bez přítomnosti handicapovaného svěřence a nabrat mimo domov nové psychické a fyzické síly, které mnohdy při nadstandardní péči o děti s PAS chybí. Další formou navrhované pomoci a odlehčení je realizace skupinových volnočasových aktivit pro děti s PAS prostřednictvím pravidelného "kroužku" a příměstských táborů. Odlehčovací aktivitou pro celé rodiny jsou potom psychorelaxační pobyty pro rodiny s dětmi s PAS.
Samostatně vymezenou skupinou v rámci tohoto projektu jsou rodiny s dětmi předškolního věku (2-6 let), jejichž děti navštěvují kolektivní předškolní zařízení nespadající do působnosti školského zákona, konkrétně registrované Dětské skupiny (MPSV), Lesní MŠ, dětské kluby a hlídací koutky. Vzhledem k tomu, že tato předškolní zařízení instinktivně vyhledávají zejména rodiče dětí, které profitují z malého kolektivu a individuální přístupu, je vhodné se právě touto skupinou z pohledu včasného záchytu dětí s PAS zabývat.